-
Czy na postawę naszego ciała ma wpływ to jak rozwijamy się w pierwszym roku życia?
Często zastanawiamy się od czego zależy postawa naszego ciała w życiu dorosłym. Wydaje nam się, że to w jakiej jesteśmy kondycji zdrowotnej (skolioza, wadliwa postawa ciała, osłabione mięśnie brzucha, tułowia, koślawe kolana czy stopy) zależy jedynie od naszych codziennych nawyków, za małej aktywności fizycznej, częstej pracy przy biurku itp.
Ale czy jest to jedyna przyczyna?
Czy ktoś z Was zastanawiał się nad tym jak ogromny wpływ na rozwój naszego ciała ma to co działo się z nami w pierwszym roku życia?
Bardzo często słyszę stwierdzenia typu „u nas wszystkie dzieci uczyły się chodzić w chodziku i jakoś nic im nie jest”, „mój synek był taki silny, że sam już siedział jak miał pół roku”.
Oczywiście, że dziecku na pozór nic nie jest, te małe istoty mają wprost genialny mechanizm kompensacji i są w stanie wybrnąć „obronną” ręką z wielu niekomfortowych dla nich sytuacji.Pamiętajmy jednak, że miarą prawidłowego rozwoju nie jest to czy dziecko nauczyło się chodzić i siedzieć! Każde dziecko, które urodziło się bez problemów, np. neurologicznych prędzej czy później wstanie i będzie chodzić, tak to działa
Ważne jest jednak to w jaki sposób dziecko rozwinęło swój gorset mięśniowy i nawyki ruchowe, to z nich korzystamy przez resztę życia. Jeżeli dziecko zostało posadzone i siedzi w pozycji z zaokrąglonymi plecami to niestety taką samą lub podobną pozycję siedzącą będziemy obserwować u malucha w przedszkolu, szkole i dalej w życiu dorosłym. Na szczęście mięśnie możemy wzmacniać a nad postawą pracować, warto jednak tego typu sytuacjom po prostu zapobiegać.
Zasady, których warto się trzymać jeżeli chcemy dbać o prawidłowy rozwój ruchowy dziecka:
Nie sadzaj dziecka na swoich kolanach opierając jego plecki o swój brzuch jeśli ma trudność z utrzymaniem główki
Nie ciągnij trzymającego zaciśniętymi piąstkami dziecka do pozycji siadu
Nie podpieraj dziecka poduszkami
Nie sadzaj dziecka, w spacerówce czy krześle do karmienia jeżeli jeszcze samo nie usiadło
Nie kładź dziecka na kocach i innych miękkich podłożach, do prawidłowego rozwoju niezbędne jest twarde podłoże
Nie pionizuj samodzielnie dziecka
Nie podnoś dziecka trzymając je pod pachami
Nie korzystaj z chodzików, pchaczy i nosideł typu „wisiadło” 🙂
Polecam przeczytać poniższy artykuł, bardzo ciekawy! Przyda się zarówno obecnym jak i przyszłym rodzicom.
Dyskusja