fbpx
 • Dlaczego raczkowanie jest takie ważne?

   

  Raczkowanie to jeden z bardzo ważnych kamieni milowych w rozwoju każdego dziecka. Najczęściej dzieci zaczynają raczkować między 8 a 9 miesiącem życia. Raczkowanie ma ogromny wpływa na rozwój obu półkul mózgu, dlatego, że wykorzystywana jest wtedy naprzemienność ruchów. Naprzemienne ruchy są niezwykle ważne w rozwijaniu się koordynacji ruchowej. Zaburzenia w raczkowaniu lub całkowite pominięcie tej fazy rozwoju mogą skutkować problemami z czytaniem, pisaniem czy prowadzić do zaburzeń sensorycznych. Raczkowanie bardzo dobrze wpływa również na postawę dziecka – wzmacnia jego mięśnie posturalne.

  Przed wejściem w wyższe pozycje dziecko powinno odpowiednio wzmocnić swoje mięśnie, stworzyć warunki do tego, aby kręgosłup w przyszłości był gibki i zdrowy.Właśnie dlatego przed podjęciem nauki chodzenia dziecko powinno korzystać z przemieszczania się w pozycji czworaczej. Ponadto podczas naprzemiennego raczkowania dziecko wzmacnia jednocześnie obie strony ciała, dzięki czemu może wyrównać deficyty wynikające z zaburzenia napięcia mięśniowego i pracować nad odpowiednią symetrią ciała podczas wykonywania ruchu. Dzięki wzmocnieniu osłabionych mięśni dziecko może uniknąć występowania w przyszłości ewentualnych wad postawy.

  Poniżej przedstawię kilka wskazówek, jak wspomagać raczkowanie u niemowlęcia.
  1. Spędzajcie dużo czasu na podłodze, kładąc dziecko na brzuchu. Na twardym podłożu dziecko najlepiej rozwija umiejętności ruchowe. Zamiast kłaść dziecko na kanapie lub miękkim kocu, wybierzcie składane puzzle lub wygodny dywan. Zasada jest prosta: podłoże nie może być za miękkie.
  2. Połóżcie zabawki dookoła dziecka zachęcając je do kręcenia się wokół własnej osi, raz prawą, raz w lewą stronę.
  3. Podnoście miednicę dziecka do góry, pomagając przyjąć pozycję czworaczą. 
  4. Po przyjęciu pozycji czworaczej delikatnie kołyszcie dziecko w przód i w tył, tak żeby raz obciążało bardziej rączki a raz kolana.
  5. Kładźcie zabawki w taki sposób, aby dziecko mogło po nie sięgać. Na przykład układając wieżę z klocków zachęcamy do sięgania zabawek z wyższej pozycji.
  6. Motywujmy dziecko do raczkowania używając ich ulubionych zabawek. Możemy ustawić zabawkę za jakąś przeszkodą, np. zwiniętym w rulon kocem lub naszą nogą. Żeby dostać się do zabawki dziecko będzie musiało pokonać przeszkodę i unieść się nieco wyżej.
  7. Pozwólcie dziecku się wspinać, ta aktywność ruchowa z pewnością przyczyni się do nauki raczkowania. Wspinać można się na przykład na nogi rodzica.
  8. Kiedy dziecko będzie miało trudność z napięciem brzuszka podczas wykonywania pozycji czworaczej, potrzymajcie go delikatnie rękoma. Wskazane są również różnego rodzaju oklepywania brzuszka, delikatne „szczypanie” – tak aby zachęcić bobasa do pracy tą częścią ciała. 
 • Wskazówki ułatwiające dziecku raczkowanie

Zostaw komentarz
Wady postawy dotyczą aż 90% dzieci w Polsce!Czym są porady dotyczące pielęgnacji niemowlęcia?

Dyskusja

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *