fbpx
 • Ruchy pływania u niemowląt

   

  Rozwój ruchowy niemowląt przebiega etapami. Umiejętności ruchowe powinny następować w odpowiedniej kolejności. Mniej więcej w 5 miesiącu życia dzieci zaczynają wykonywać kończynami górnymi i dolnymi ruch, który przypomina pływanie.

  Rodzice często zastanawiają się czy taka aktywność dziecka jest właściwa czy też powinna budzić ich niepokój.

  Pływanie nazywane jest w świecie fizjoterapii pediatrycznej prawidłowym wzorcem wyprostnym od głowy do stóp. Oznacza to, że podczas tej aktywności dziecko powinno zachowywać prawidłową postawę swojego ciała: barki powinny być opuszczone do dołu a nie uniesione, nóżki powinny pozostać w wyproście, stopy w zgięciu podeszwowym.  Po zakończeniu tej aktywności niemowlę przechodzi płynnie do podporu (na przedramionach lub dłoniach) i podpiera się zgiętą grzbietowo stopą  o podłoże.

  Korzyści wynikające z pływania:
  • niemowlę przenosi ciężar swojego ciała zarówno w kierunku przód- tył jak i na boki (nauka przenoszenia ciężaru ciała jest niezbędna w osiąganiu kolejnych umiejętności ruchowych)
  • niemowlę ma możliwość doświadczanie pełnego wyprostu w stawach biodrowych
  • niemowlę ćwiczy w ten sposób stabilizację swojego tułowia oraz stabilizację okolicy międzyłopatkowej.
  Kiedy pływanie powinno niepokoić?

  Przede wszystkim wtedy kiedy dziecko nie wykonuje innych aktywności i jego umiejętności ruchowe są bardzo ubogie. Pływanie powinno być jedynie elementem pomiędzy kolejnymi kamieniami milowymi. Właśnie dlatego zdrowo rozwijające się niemowlę po zakończeniu pływania przechodzi płynnie w podpór, pracuje stopą w kierunku zgięcia grzbietowego czy też przesuwa się do tyłu po osiągnięciu podporu. 

  Kiedy niemowlę ma problem z obniżonym napięciem mięśniowym to bardzo często mięśnie z przodu tułowia (zginacze) są słabsze niż mięśnie prostujące zlokalizowane między innymi na plecach i karku. W tym przypadku kiedy dziecko wykonuje ruch pływania w nieodpowiedni sposób, mięśnie prostowniki napinają się jeszcze bardziej. Efektem takiej aktywności może być mocne odginanie głowy w tył czy układanie ciała w łuk. 

  Podsumowując, pływanie jest pożądaną umiejętnością ruchową, ale nie powinno się dla nas liczyć to czy dziecko ją wykonuje, lecz w jaki sposób to robi.

  Jeżeli cokolwiek budzi niepokój rodziców to zdecydowanie należy skonsultować się ze specjalistą zajmującym się rozwojem ruchowym niemowląt. Pamiętajmy, że wielokrotne powtarzanie  nieprawidłowego ruchu może nieść za sobą niekorzystne konsekwencje w dalszym rozwoju.

  Lepiej zapobiegać niż leczyć <3

   

  Pozdrawiam

  Fizjoterapeuta dziecięcy, terapeuta NDT Bobath

  Izabella  Malara

Zostaw komentarz
Obniżone napięcie mięśniowe u niemowlątKilka słów o wpływie chodzików na rozwój dziecka

Dyskusja

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *