fbpx

 

Kiedy niemowlę samodzielnie usiądzie?

Czytając różnego rodzaju fora i internetowe poradniki często dowiadujemy się, że 6 miesięczne niemowlę powinno już siedzieć. Porównujemy te informacje z dzieckiem sąsiadki/kuzynki/koleżanki i okazuje się, że każde dziecko siedziało na innym etapie rozwoju. Jedna osoba mówi, że jej córeczka najpierw siedziała, później się obracała, kolejna zaś, że jej synek siedział w fotelu już w 7 miesiącu, ale na macie to nie lubił przebywać. Jaka jest zatem prawda? Kogo słuchać?

W obawie przed „opóźnieniem w rozwoju ruchowym” dziecka lub za radą bliskich osób rodzice decydują się nieco pomóc swojemu bobasowi i podpierają go np. poduszkami, żeby trochę posiedziało i nauczyło się nowej umiejętności. Innym pomysłem na naukę siadu jest podanie dziecku naszych rąk, przez co z leżenia na plecach chętnie podciąga się do pozycji siedzącej. Zachwytom wówczas nie ma końca – „ale on jest silny” cieszą się rodzice i dziadkowie, „ma 6 miesięcy i już pcha się do siedzenia”.

Postaram się rozwiać trochę wątpliwości dotyczące bardzo ważnej umiejętności jaką jest siad dziecka oraz obalić kilka mitów krążących nieustannie wśród wielu z Was.

Kiedy dziecko powinno siedzieć?

Według ogólnie przyjętych norm rozwojowych dziecko uczy się tej umiejętności między 7 a 9 miesiącem życia. Każde dziecko rozwija się jednak indywidualnie i nie możemy oczekiwać, że jeżeli syn sąsiadki usiadł w wieku 7 miesięcy to nasz też wtedy będzie siedział.

W jaki sposób dziecko uczy się siadu?

Żadne dziecko nie uczy się od razu siadu prostego. Siad z wyprostowanymi nóżkami występuje dopiero wtedy, kiedy dziecko opanuje inne umiejętności ruchowe. Na samym początku bobas układa się w pozycji siadu bocznego, czyli w podporze bokiem na przedramieniu. Następnie opanowuje siad skośny poprzez wyprostowanie rączki w stawie łokciowym i obciążenie jednego pośladka. Dopiero kiedy jest w stanie utrzymać równowagę w tej pozycji podejmuje powolne próby odrywania rąk od ziemi, tak aby na końcu móc utrzymać się w pozycji siadu prostego. Innym prawidłowym sposobem nauki siadu jest przyjęcie pozycji czworaczej i skręt miednicy na bok, tak aby znaleźć się w siadzie skośnym (czyli z podporem rąk).

Jak wynika z tekstu dziecko nie uczy się samodzielnego siadu poprzez posadzenie go w tej pozycji i asekurowanie, żeby nie upadło. Jeżeli niemowlę nie nauczy się jak korzystać z funkcji podporowej rąk skończy się to w ten sposób, że posadzone będzie upadało bezwładnie do tyłu lub na boki. Ewentualnie podeprze się rękoma z przodu ciała, z mocno zgarbionymi pleckami i nie będzie umiało zmienić tej pozycji.

Podciąganie dziecka za rączki lub dawanie mu swoich rąk tak żeby siłując się z nami w końcu usiadł jest działaniem nieprawidłowym. Możecie powiedzieć „ale lekarz tak robił na badaniu”! Tak robił, ponieważ ten ruch to próba trakcyjna, czyli część badania lekarskiego.

Próba ta polega na podciąganiu dziecka leżącego w pozycji na pleckach za rączki w górę i obserwację, jak ono się zachowuje, między innymi czy kontroluje główkę, czy ugina kończyny. W zależności od wieku dziecka oczekuje się innych rezultatów.

Nie jest to propozycja ćwiczeń przygotowujących do siadu czy wzmacniających mięśnie brzucha tylko element obserwacji dziecka! Pod żadnym pozorem nie zachęcam do wykonywanie tego typu ruchów w warunkach domowych.

Reasumując, sadzanie dziecka, które jeszcze samo nie usiadło może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencjePrzedwczesne sadzanie dziecka zaburza naturalny rozwój mięśni tułowia, może prowadzić do wad postawy i złych nawyków napięciowych w mięśniach a także problemów z kręgosłupem, w szczególności bocznych skrzywień kręgosłupa.

Pamiętajmy, że sadzanie dziecka, którego mięśnie nie są na to gotowe prowadzi do nadmiernych obciążeń w kręgosłupie, ogranicza prawidłowy rozwój mięśni tułowia, grzbietu i brzucha, które są niezbędne do utrzymywania prawidłowej postawy ciała.

Często negatywne efekty takiego działania widać w przedszkolu czy szkole podstawowej kiedy dziecko przyjmują wadliwą postawę ciała i zwracamy mu uwagę „wyprostuj się”.

Jeżeli Wasze dziecko ma trudności z przyjmowaniem pozycji siedzącej zachęcam do wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego, który pokaże w jaki sposób PRAWIDŁOWO stymulować rozwój ruchowy malucha.

Siad u niemowląt, kiedy dziecko samo usiądzie?

Zostaw komentarz
Czy niemowlę musi leżeć na brzuchu?Wzmożone napięcie mięśniowe obręczy barkowej !!!

Dyskusja

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *