Czy niemowlę musi leżeć na brzuchu?

3

Jak to jest, czy faktycznie wszystkie niemowlaki muszą leżeć na brzuchu czy może niektóre nie muszą? Przecież są takie bobasy, które położone na brzuchu mocno płaczą i wcale tego nie lubią?

Spróbuję rozwiać te wątpliwości.

Po pierwsze – zastanówmy się jak przebiega rozwój niemowlaka na  brzuchu i czy ta pozycja jest potrzebna?

Już od narodzin dziecko leży na brzuszku – jest wtedy ustawione w charakterystyczną dla swojego wieku pozycję zgięciową. Główka swobodnie opiera się raz na jednym, raz na drugim poliku.

Wraz z kolejnymi tygodniami niemowlę unosi główkę coraz wyżej i wyżej, początkowo nie wygląda to zbyt dostojnie – ale liczą się chęci !

Te wszystkie próby podejmowane są po to żeby w 3 miesiącu życia osiągnąć pierwsze bardzo ważne umiejętności– kontrolę głowy i symetrię ciała!

Wzorzec leżenia na brzuchu dla 3 miesięcznego niemowlaka

Podpór na przedramionach, łokcie w linii barków lub tuż przed linią barków, głowa ustawiona prosto, możliwość swobodnego ruchu głowy w lewo i w prawo, szyja wydłużona.

Dzięki podporowi na przedramionach niemowlę jest stabilne i jest w stanie utrzymać pozycję leżenia na brzuchu przez dłuższy czas.

Jeżeli podczas prób kładzenia na brzuchu pojawia się płacz lub niemowlę nie jest w stanie utrzymać się w tej pozycji stabilnie to musimy zastanowić się co mu w tej pozycji przeszkadza.
Może nie jest w stanie oprzeć ciężaru ciała na przedramionach? Łokcie cofnięte są daleko do tyłu? Rozkłada rączki na boki? A może głowa preferuje ustawianie się na jedną stronę i w związku z tą asymetrią utrzymanie pozycji jest niemożliwe?

Powodów może być wiele. Grunt co znaleźć przyczynę i ją rozwiązać. A ten problem rozwiązać musimy koniecznie. Dlaczego?

W kolejnych miesiącach życia niemowlę leżące na brzuchu uczy się przenoszenia ciężaru ciała na boki, ta umiejętność przyda się między innymi do sięgania po zabawki, a w dalszej kolejności na przykład do obrotów.

Mniej więcej w 6 miesiącu życia oczekujemy kolejnego bardzo ważnego kamienia milowego w leżeniu na brzuchu – wysokiego podporu!

Jak wygląda ten wzorzec – niemowlę leżąc na brzuchu podpiera się na otwartej dłoni, łokcie są wyprosowane, klatka piersiowa uniesiona nad podłoże. Ciężar ciała spoczywa w tej pozycji na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Oznacza to, że niemowlę powinno unieść się naprawdę wysoko na swoich rączkach i mocno odepchnąć od podłoże.
W tej pozycji barki odsunięte są od uszu, szyja jest wydłużona.
Dzięki osiągnięciu umiejętności wysokiego podporu u dziecka kształtuje się silny i zdrowy kręgosłup.

Następną ważną umiejętnością jest pivotowanie, czyli pełzanie na brzuchu wokół własnej osi.

Pivoty powinny być raz w lewą, a raz w prawą stronę.

Po etapie pivotowania niemowlę pełza, początkowo do tyłu, później do przodu.

Niektóre niemowlaki przeskakują ten okres i od razu wchodzą w pozycję czworaczą, dzięki której uczą się czworakowania.

Dużo tych umiejętości w leżeniu na brzuchu, prawda?

A to jeszcze nie wszystko. Dziecko uczy wstawać z pozycji klęcznej, a żeby wejść do klęku musi najpierw przyjąć pozycję czworaczą .
Jak widzicie wszystkie najważniejsze umiejętności ruchowe mają ścisły związek  z leżeniem na brzuchu – bez tego a ni rusz!

Co jeżeli dziecko nie leży na brzuchu?


Czy to oznacza, że nie będzie umiało siadać czy chodzić?
Oczywiście, że nie. Każde zdrowo rozwijające się niemowlę zacznie w końcu chodzić. Pytanie jak do tego dojdzie i  jakimi grupami mięśniowymi będzie pracować. Dzieci, które od początku stabilnie leżą na brzuchu łatwiej opanowują kolejne umiejętności ruchowe i mają większą swobodę ruchu.

A pamiętajmy, że u każdego niemowlaka ruch to rozwój układu nerwowego. Właśnie dzięki osiąganiu kolejnych umiejętności ruchowych w mózgu budują się ścieżki neuronalne, z których dziecko będzie korzystać w przyszłości. Ruch i Mózg to nieodłączne elementy.

Dlatego nie możemy usprawiedliwiać braku osiągania kolejnych umiejętności ruchowcy lenistwem dziecka, zawsze jest jakaś przyczyna. Możecie jej po prostu jeszcze nie znać.

Dlaczego niemowlę ma problemy z aktywnościami na brzuchu?

Może przyczyna to zaburzenia napięcia mięśniowego lub asymetria ułożeniowa?

A może trudności wiążą się z refluksem lub problemami brzuszkowymi?

Zachęcam do konsultowania swoich wątpliwości ze specjalistami.
Nie czekajcie aż „samo się naprawi”, bo z pewnością są na to małe szanse.
A jeżeli się „naprawi” to pytanie jakim kosztem!

Zapraszam do obejrzenia filmu, w którym wyjaśniam krok po kroku dlaczego leżenie na brzuchu jest tak bardzo istotne w rozwoju niemowlęcia

Leżenie na brzuchu u niemowlaka



Pozdrawiam

Baby Spec <3

Izabella Malara