fbpx

Po co komu to leżenie brzuchu?

Jak to jest, czy faktycznie wszystkie niemowlaki muszą leżeć na brzuchu czy może niektóre nie muszą? Przecież są takie bobasy, które położone na brzuchu mocno płaczą i wcale tego nie lubią?

Spróbuję rozwiać te wątpliwości.

Po pierwsze – zastanówmy się jak przebiega rozwój niemowlaka na  brzuchu i czy ta pozycja jest potrzebna?

Już od narodzin dziecko leży na brzuszku – jest wtedy ustawione w charakterystyczną dla swojego wieku pozycję zgięciową. Główka swobodnie opiera się raz na jednym, raz na drugim poliku.

Wraz z kolejnymi tygodniami niemowlę unosi główkę coraz wyżej i wyżej, początkowo nie wygląda to zbyt dostojnie – ale liczą się chęci !

Te wszystkie próby podejmowane są po to żeby w 3 miesiącu życia osiągnąć pierwsze bardzo ważne umiejętności– kontrolę głowy i symetrię ciała!

Wzorzec leżenia na brzuchu dla 3 miesięcznego niemowlaka

Podpór na przedramionach, łokcie w linii barków lub tuż przed linią barków, głowa ustawiona prosto, możliwość swobodnego ruchu głowy w lewo i w prawo, szyja wydłużona.

Dzięki podporowi na przedramionach niemowlę jest stabilne i jest w stanie utrzymać pozycję leżenia na brzuchu przez dłuższy czas.

Jeżeli podczas prób kładzenia na brzuchu pojawia się płacz lub niemowlę nie jest w stanie utrzymać się w tej pozycji stabilnie to musimy zastanowić się co mu w tej pozycji przeszkadza.
Może nie jest w stanie oprzeć ciężaru ciała na przedramionach? Łokcie cofnięte są daleko do tyłu? Rozkłada rączki na boki? A może głowa preferuje ustawianie się na jedną stronę i w związku z tą asymetrią utrzymanie pozycji jest niemożliwe?

Powodów może być wiele. Grunt co znaleźć przyczynę i ją rozwiązać. A ten problem rozwiązać musimy koniecznie. Dlaczego?

W kolejnych miesiącach życia niemowlę leżące na brzuchu uczy się przenoszenia ciężaru ciała na boki, ta umiejętność przyda się między innymi do sięgania po zabawki, a w dalszej kolejności na przykład do obrotów.

Mniej więcej w 6 miesiącu życia oczekujemy kolejnego bardzo ważnego kamienia milowego w leżeniu na brzuchu – wysokiego podporu!

Jak wygląda ten wzorzec – niemowlę leżąc na brzuchu podpiera się na otwartej dłoni, łokcie są wyprosowane, klatka piersiowa uniesiona nad podłoże. Ciężar ciała spoczywa w tej pozycji na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Oznacza to, że niemowlę powinno unieść się naprawdę wysoko na swoich rączkach i mocno odepchnąć od podłoże.
W tej pozycji barki odsunięte są od uszu, szyja jest wydłużona.
Dzięki osiągnięciu umiejętności wysokiego podporu u dziecka kształtuje się silny i zdrowy kręgosłup.

Następną ważną umiejętnością jest pivotowanie, czyli pełzanie na brzuchu wokół własnej osi.

Pivoty powinny być raz w lewą, a raz w prawą stronę.

Po etapie pivotowania niemowlę pełza, początkowo do tyłu, później do przodu.

Niektóre niemowlaki przeskakują ten okres i od razu wchodzą w pozycję czworaczą, dzięki której uczą się czworakowania.

Dużo tych umiejętości w leżeniu na brzuchu, prawda?

A to jeszcze nie wszystko. Dziecko uczy wstawać z pozycji klęcznej, a żeby wejść do klęku musi najpierw przyjąć pozycję czworaczą .
Jak widzicie wszystkie najważniejsze umiejętności ruchowe mają ścisły związek  z leżeniem na brzuchu – bez tego a ni rusz!

Co jeżeli dziecko nie leży na brzuchu?


Czy to oznacza, że nie będzie umiało siadać czy chodzić?
Oczywiście, że nie. Każde zdrowo rozwijające się niemowlę zacznie w końcu chodzić. Pytanie jak do tego dojdzie i  jakimi grupami mięśniowymi będzie pracować. Dzieci, które od początku stabilnie leżą na brzuchu łatwiej opanowują kolejne umiejętności ruchowe i mają większą swobodę ruchu.

A pamiętajmy, że u każdego niemowlaka ruch to rozwój układu nerwowego. Właśnie dzięki osiąganiu kolejnych umiejętności ruchowych w mózgu budują się ścieżki neuronalne, z których dziecko będzie korzystać w przyszłości. Ruch i Mózg to nieodłączne elementy.

Dlatego nie możemy usprawiedliwiać braku osiągania kolejnych umiejętności ruchowcy lenistwem dziecka, zawsze jest jakaś przyczyna. Możecie jej po prostu jeszcze nie znać.

Dlaczego niemowlę ma problemy z aktywnościami na brzuchu?

może przyczyna to wzmożone napięcie mięśniowe, obniżone napięcie mięśniowe lub asymetria ułożeniowa?

Zachęcam do konsultowania swoich wątpliwości ze specjalistami.
Nie czekajcie aż „samo się naprawi”, bo z pewnością są na to małe szanse.
A jeżeli się „naprawi” to pytanie jakim kosztem!

Zapraszam do obejrzenia filmu, w którym wyjaśniam krok po kroku dlaczego leżenie na brzuchu jest tak bardzo istotne w rozwoju niemowlęcia

Leżenie na brzuchu u niemowlakaPozdrawiam

Baby Spec <3

Zostaw komentarz
W jaki sposób dziecko uczy się wstawania?Jakie skutki niesie za sobą sadzanie dziecka, które jeszcze nigdy samodzielnie nie usiadło?

Dyskusja

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *