Wady postawy dotyczą aż 90% dzieci w Polsce!

image 6483441 1

Według danych Instytutu Matki i Dziecka aż 90% dzieci w Polsce ma wady postawy!

Te dane są przerażające, prawda? Nasuwa się zatem pytanie: czym to jest spowodowane?

Nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi. Przyczyną może być mała aktywność fizyczna dziecka, wczesna otyłość a także zaburzony rozwój ruchowy.

Często spotykam się z opiniami, że każde dziecko rozwija się po swojemu i nie można przyspieszać na siłę tego procesu. Oczywiście, jest to prawdą. Ale prawdą jest również to, że naszym obowiązkiem jest obserwowanie zarówno tempa rozwoju dziecka jak i aktywności ruchowych, które wykonuje. Jeżeli roczne dziecko siedzi z zaokrąglonymi plecami i krzywymi nóżkami to nie dlatego, że tak lubi tylko dlatego, że jego mięśnie nie pozwalają mu z jakiejś przyczyny przyjąć prawidłowej postawy!! Jaka jest przyczyna wadliwej postawy ciała w tak młodym wieku? Żeby odpowiedzieć na to pytanie należy udać się do specjalisty, który zajmuje się rozwojem ruchowym dzieci. Nie czekajmy!! Lekarze i fizjoterapeuci są zgodni, że odpowiednio wcześnie wykryta wada postawy i podjęcie regularnych ćwiczeń pozwalają na uniknięcie poważnych schorzeń, np. skoliozy. Specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka stworzyli listę 10 prostych sposobów na zachowanie zdrowego kręgosłupa dziecka. Już w punkcie pierwszym zaznaczone jest to, że o kręgosłup dziecka należy dbać od pierwszych miesięcy życia, między innymi poprzez unikanie stawiania dziecka na nogi kiedy nie jest na to gotowy, sadzanie dziecka na kanapie czy z podporem o poduszki, kiedy samo jeszcze nie usiadło. Należy pamiętać, że na rozwój kręgosłupa mają wpływa również różnego typu pomoce, z których rodzice korzystają, takie jak nosidełka, pchacze, chodziki. Drogi rodzicu, jeżeli nies jesteś pewny czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo i czy sprzęt, którym się otacza mu nie szkodzi skontaktuj się ze specjalistą, który rozwieje Twoje wątpliwości.

Pewne jest jedno, rozwój ruchowy dziecka należy obserwować od samego początku. Na co między innymi warto zwracać zwracać uwagę ❓❓

  • Czy plecy dziecka są proste/okrągłe/wklęsłe
  • Czy siedzi symetrycznie/asymetrycznie (czy równomiernie obciąża oba pośladki)
  • jakie ma napięcie mięśni w obrębie obręczy barkowej (szyja jest długa czy też bardzo krótka)
  • jak wygląda jakość wykonywanych ruchów (czy dziecko zachowuje naprzemienność ruchów czy przy chodzeniu zachowuje się stabilnie a może odgina ciało nadmiernie w tył i mocno wypina brzuch do przodu?)
  • Jak ustawia kończyny dolne(czy ich nie koślawi/nie szpotawi)
  • Czy dziecko chętnie wykonuje różnorodne aktywności ruchowe (czy nie unika zabaw, które wymagają większej aktywności mięśniowej, m.in wpinania się/ pokonywania różnorodnych torów przeszkód/skakania obunóż i jednonóż/ zabaw na brzuchu i w pozycji czworaczej).
  • Czy dziecko szybko męczy się podczas aktywności fizycznych i łatwo z nich rezygnuje.

Podałam jedynie przykładowe zachowania dzieci, którym warto się przyjrzeć.

Poniżej przedstawiam listę 10 sposobów na zachowanie zdrowego kręgosłupa, opracowaną przez specjalistów z Instytutu Matki i Dziecka:

  • Dbaj o kręgosłup swojego dziecka od samego początku. Nie pionizuj go i nie sadzaj, zanim samo nie osiągnie tego etapu rozwoju psychofizycznego. Nie przetrzymuj go zbyt długo w foteliku samochodowym czy nosidełku
  • Zapewniaj odpowiednią dawkę ruchu swojemu dziecku już w okresie przedszkolnym. Idealnie, jeśli krzesełko i stolik Twojego dziecka będą dopasowane do jego wzrostu
  • W wieku szkolnym dziecko powinno spędzać na aktywności ruchowej przynajmniej 60 min. Postaraj się, aby miało do tego warunki. Zachęcaj je do aktywnego udziału w zajęciach z kultury fizycznej;
  • Postaraj się, aby Twoje dziecko nie nosiło zbyt ciężkiego plecaka. Wg zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii jego waga nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała dziecka, dlatego najlepiej tradycyjny plecak czy tornister zamienić na jego odpowiednik na kółkach, niewymagający noszenia. Pamiętaj, że dźwiganie ciężkich przedmiotów przez dziecko naraża je na efekt tzw. okrągłych pleców, skoliozę, dyskopatię oraz przeciążenia stawów biodrowych, kolanowych i skokowych.
  • Obserwuj postawę swojego dziecka i reaguj od razu na wszelkie niepokojące objawy, takie jak okrągłe plecy, opuszczone ramiona czy nierówny chód i udaj się z dzieckiem do specjalisty.
  • Dbaj o stały nadzór specjalisty nad postawą dziecka.
  • Jeśli u dziecka zdiagnozowano wadę postawy, motywuj je do regularnego wykonywania odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych.
  • Eliminuj złe nawyki, takie jak niewłaściwa postawa podczas siedzenia, czy też nieodpowiednia dieta, która prowadzi do nadwagi.
  • Ogranicz czas na korzystanie z komputera i oglądanie telewizji przez dziecko do maksymalnie 1-2 godzin dziennie, najlepiej z przerwami. Dzięki temu nie będzie zbyt długo przebywać w pozycji niekorzystnej dla kręgosłupa.
  • Dobierz odpowiedni materac do łóżka dziecka oraz zadbaj, by czas snu dziecka w ciągu doby nie był krótszy niż 8-9 godzin.

Czytaj więcej na http://mamdziecko.interia.pl/zdrowie/news-przerazajace-dane-90-proc-polskich-dzieci-ma-wade-postawy,nId,1494690#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Izabella Malara

1 Comment

  • Aktualnie jest większa świadomość problemu jak 20 lat temu, ale mimo to wciąż jest to spory problem

Comments are closed.