fbpx
 • Według Instytutu Matki i Dziecka 90% dzieci w Polsce ma wady postawy!

   

  Te dane są przerażające, prawda? Nasuwa się zatem pytanie: czym to jest spowodowane?
  Nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi. Przyczyną może być mała aktywność fizyczna dziecka, wczesna otyłość a także zaburzony rozwój ruchowy.

  Często spotykam się z opiniami, że każde dziecko rozwija się po swojemu i nie można przyspieszać na siłę tego procesu. Oczywiście, jest to prawdą. Ale prawdą jest również to, że naszym obowiązkiem jest obserwowanie zarówno tempa rozwoju dziecka jak i aktywności ruchowych, które wykonuje.

  Jeżeli roczne dziecko siedzi z zaokrąglonymi plecami i krzywymi nóżkami to nie dlatego, że tak lubi tylko dlatego, że jego mięśnie nie pozwalają mu z jakiejś przyczyny przyjąć prawidłowej postawy!! Jaka jest przyczyna wadliwej postawy ciała w tak młodym wieku? Żeby odpowiedzieć na to pytanie należy udać się do specjalisty, który zajmuje się rozwojem ruchowym dzieci. Nie czekajmy aż dziecko pójdzie do szkoły i jego skrzywienie kręgosłupa wychwyci nauczyciel wychowania fizycznego czy gimnastyki korekcyjnej. Lekarze i fizjoterapeuci są zgodni, że odpowiednio wcześnie wykryta wada postawy i podjęcie regularnych ćwiczeń pozwalają na uniknięcie poważnych schorzeń,
  np. skoliozy.

  Specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka stworzyli listę 10 prostych sposobów na zachowanie zdrowego kręgosłupa dziecka. Już w punkcie pierwszym zaznaczone jest to, że o kręgosłup dziecka należy dbać od pierwszych miesięcy życia, między innymi poprzez unikanie stawiania dziecka na nogi kiedy nie jest na to gotowe, sadzanie dziecka za wcześnie na kanapie czy podpieranie o poduszki.

  Należy pamiętać, że na rozwój kręgosłupa mogą mieć wpływ również różnego typu pomoce, z których rodzice korzystają (nosidełka, foteliki, pchacze, chodziki).

  Drogi rodzicu, jeżeli nie jesteś pewny czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo i czy sprzęt, którym się otacza mu nie szkodzi skontaktuj się ze specjalistą, który rozwieje Twoje wątpliwości.

  Poniżej przedstawiam listę 10 sposobów na zachowanie zdrowego kręgosłupa, opracowaną przez specjalistów z Instytutu Matki i Dziecka:
  1. Dbaj o kręgosłup swojego dziecka od samego początku. Nie pionizuj go i nie sadzaj, zanim samo nie osiągnie tego etapu rozwoju psychofizycznego. Nie przetrzymuj go zbyt długo w foteliku samochodowym czy nosidełku.

  2. Zapewniaj odpowiednią dawkę ruchu swojemu dziecku już w okresie przedszkolnym. Idealnie, jeśli krzesełko i stolik Twojego dziecka będą dopasowane do jego wzrostu.
  3. W wieku szkolnym dziecko powinno spędzać na aktywności ruchowej przynajmniej 60 min. Postaraj się, aby miało do tego warunki. Zachęcaj je do aktywnego udziału w zajęciach z kultury fizycznej.

  4. Postaraj się, aby Twoje dziecko nie nosiło zbyt ciężkiego plecaka. Wg zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii jego waga nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała dziecka, dlatego najlepiej tradycyjny plecak czy tornister zamienić na jego odpowiednik na kółkach, niewymagający noszenia. Pamiętaj, że dźwiganie ciężkich przedmiotów przez dziecko naraża je na efekt tzw. okrągłych pleców, skoliozę, dyskopatię oraz przeciążenia stawów biodrowych, kolanowych i skokowych.
  5. Obserwuj postawę swojego dziecka i reaguj od razu na wszelkie niepokojące objawy, takie jak okrągłe plecy, opuszczone ramiona czy nierówny chód i udaj się z dzieckiem do specjalisty.
  6. Dbaj o stały nadzór specjalisty nad postawą dziecka.
  7. Jeśli u dziecka zdiagnozowano wadę postawy, motywuj je do regularnego wykonywania odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych.

  8. Eliminuj złe nawyki, takie jak niewłaściwa postawa podczas siedzenia, czy też nieodpowiednia dieta, która prowadzi do nadwagi.
  9. Ogranicz czas na korzystanie z komputera i oglądanie telewizji przez dziecko do maksymalnie 1-2 godzin dziennie, najlepiej z przerwami. Dzięki temu nie będzie zbyt długo przebywać w pozycji niekorzystnej dla kręgosłupa.
  10. Dobierz odpowiedni materac do łóżka dziecka oraz zadbaj, by czas snu dziecka w ciągu doby nie był krótszy niż 8-9 godzin. 

   

   

  Czytaj więcej 
  http://mamdziecko.interia.pl/zdrowie/news-przerazajace-dane-90-proc-polskich-dzieci-ma-wade-postawy,nId,1494690#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

   

Zostaw komentarz
Dlaczego raczkowanie jest takie ważne?
All comments (1)
 • Movuto
  18 sierpnia, 2020 at 12:52

  Aktualnie jest większa świadomość problemu jak 20 lat temu, ale mimo to wciąż jest to spory problem

  Reply

Dyskusja

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *