Czy kupować niemowlakowi poduszkę?
Przyszli rodzice przygotowują się na przyjście dziecka na świat przez wiele miesięcy. Dużą część przygotowań zajmuje kompletowanie wyprawki i urządzanie pokoju dla dziecka.
Dostępność produktów dla niemowląt jest ogromna. Producenci prześcigają się w coraz to lepszych sprzętach i piękniejszych kolorach ubrań, kocyków czy poduszek. No właśnie, czy kupno poduszki dla niemowlaka jest niezbędne? A jeżeli tak to jaką poduszkę najlepiej kupić –taką do łóżeczka czy może do wózka? Lepiej kupić poduszkę u dużego producenta? A może lepiej wspierać lokalny rozwój przedsiębiorstw i zakupić pierwszą poduszeczkę u szwaczki? Wtedy można wybrać sobie materiał, kolor, fakturę i w pełni spersonalizować taki produkt.
Wiadomo, że wszyscy rodzice chcą dla swojego dziecka jak najlepiej. Wyobrażamy sobie, że skoro my – dorośli śpimy na poduszce i jest nam komfortowo to naszemu dziecku też będzie.
Ale w tych naszych rozważaniach na temat wygody, zapominamy o jednym. Ciało dorosłego człowieka i niemowlaka znacznie się od siebie różnią. Dla nas dorosłych obracanie głowy z boku na bok nie stanowi żadnego problemu. Głowa i szyja niemowlaka są niestabilne. Każdy wykonywany przez niego ruch to ogromny wysiłek. Biorąc pod uwagę ten niezaprzeczalny fakt, należy się zastanowić czy jeżeli podłożymy coś pod jego głowę to będzie mu łatwiej ją obrócić? Absolutnie nie. Ruch będzie o wiele trudniejszy do wykonania. Jeżeli kontrola główki u niemowlęcia będzie zbyt mała to Maluch szybko zrezygnuje z prób jej obracania, co skutkować może asymetrią lub spłaszczeniem główki po jednej stronie.
Różnica między kręgosłupem osoby dorosłej i niemowlęcia jest jeszcze jedna. Osoba dorosła ma już wykształcone wszystkie krzywizny kręgosłupa (lordoza szyjna i lędźwiowa oraz kifoza piersiowa). W związku z tym kiedy śpimy na dobrze dobranej poduszce nasz kręgosłup znajduje się w prostej linii i odpoczywa. U niemowlęcia krzywizny będą się dopiero kształtować. Jeżeli będzie spało na poduszce to główka uniesie się do góry względem tułowia i ciało będzie przyjmowało nienaturalne dla dziecka ułożenie.
Poduszka dla niemowlęcia jest także odradzana przez lekarzy pediatrów ze względu na zwiększone ryzyko występowania nagłej śmierci łóżeczkowej. Tak jak napisałam powyżej, głowa niemowlaka podczas snu jest często bezwładna, dlatego dodatkowe przedmioty w łóżeczku takie jak poduszki, misie, kołderki mogą blokować nosek i usta bobasa. Takie ułożenie może ograniczać swobodne oddychanie.
A co z poduszkami w wózkach spacerowych?
Sytuacja jest taka sama jak w łóżeczku, dziecko powinno mieć całkowitą swobodę ruchu oraz główkę w linii kręgosłupa. I nieważna czy poduszka jest wypchana bardziej czy mniej, czy ma kształt motylka lub innego stwora. Najlepiej dla niemowlaka, gdy po prostu śpi na płaskim podłożu.
Poduszki typu motylek polecane są często jako poduszki antywstrząsowe. Pamiętajcie jednak, że najczęściej są one mocno wypchane i zmuszają dziecko do jednego ustawienia główki, ograniczając pełny obrót głowy w obu kierunkach.
Jeżeli decydujecie się na tego typu rozwiązania to obserwujcie proszę czy głowa dziecka leży płasko i czy ma swobodny zakres ruchu.
Co z poduszkami, które montowane są na stałe do wkładki do wózka?
Moi Drodzy, tak jak wspomniałam powyżej, kręgosłup niemowlaka dopiero się kształtuje. Jeżeli podkładamy poduszki (tym bardziej wypchane) pod plecki to niepotrzebnie ingerujemy w kształtowanie się krzywizn kręgosłupa. Dziecko w pozycji siedzącej nie potrzebuje dodatkowego wsparcia, pozwólmy mu rozwijać się w naturalny sposób.
Co z poduszkami na spłaszczoną główkę?
Takie produkty muszę mieć przede wszystkim atesty medyczne, dlatego kupujemy je tylko od producenta, który takie atesty przedstawia. Nie polecam szycia poduszek na własną rękę, czy też kupowania ich od szwaczki, która szyje takie produkty na zamówienie. Poduszka tego typu jest skuteczna i bezpieczna TYLKO wtedy, gdy wykonana jest ze specjalnych materiałów, które niwelują nacisk główki na podłoże.
Przed zastosowaniem poduszki na spłaszczoną główkę rodzic powinien skonsultować się z fizjoterapeutą i lekarzem, w celu ustalenia przyczyny spłaszczenia głowy. Jeżeli głównym problemem dziecka jest na przykład asymetria ułożeniowa lub kręcz szyi to niezbędna jest odpowiednio dobrana fizjoterapia, samo układanie główki dziecka na poduszce na pewno nie wystarczy.
A co w sytuacji, gdy rodzic upiera się, że nie wyobraża sobie na spacerze nie podkładać pod głowę żadnej poduszeczki lub chociaż pieluszki?
W takiej sytuacji oczywiście tego nie zabronimy. Wybierajcie wtedy płaskie poduszeczki/pieluszki z elastycznego materiału, które nie unoszą głowy dziecka do góry. I koniecznie kontrolujcie ułożenie głowy podczas snu.
Pamiętajcie jednak, że najbezpieczniej i najzdrowiej jest spać po prostu na płaskim.
Kręgosłupy dzieci na pewno będą za to wdzięczne.
Pozdrawiam
Baby Spec