W jaki sposób dziecko uczy się wstawania?

image 6483441 4

Na początku dziecko do wstawania wykorzystuje dosłownie wszystko – może to być noga mamy, niski parapet, pufa, krzesło. Ważne żeby cel był osiągnięty, a nóżki spionizowane. Pierwsze próby wstawania  nie wyglądają  najpiękniej. Najczęściej dziecko wykorzystuje do tego silne rączki, którymi podciąga się do góry. Nogi najczęściej ustawiają się na paluszkach i są bardzo chwiejne. Ale tak się dzieje na początku, w miarę upływu czasu dziecko doskonali tą umiejętność i wstaje coraz ładniej i w bardziej skomplikowanych wzorcach.

Dążymy do tego żeby dziecko wstało przez wystawienie do przodu jednej nóżki. To zadanie wcale nie jest takie proste. Wymaga dobrej kontroli miednicy, odpowiedniego napięcia mięśni brzucha oraz sprawnych reakcji równoważnych.

CO DZIECKU DAJE TAKI WZORZEC WSTAWANIA?

Tak jak wspomniałam powyżej w ten sposób pracuje nad dobrą kontrolą miednicy. Uczy się także pełnego obciążania stóp i przenoszenia ciężaru ciała, a jest to NIEZBĘDNE do nauki prawidłowego chodu. Dzięki takiemu wstawaniu dziecko ma  możliwość korzystania ze swoich nóg i mięśni brzucha, a nie kończyn górnych!
Jest to szczególnie ważne u dzieci ze wzmożonym napięciem obręczy barkowej. Dziecko z silnym napięciem obręczy na 100% będzie wolało wstawać przez podciąganie się rączki niż z klęku jednonóż. Ale niestety w ten sposób mięśnie obręczy będą wykonywać ogromną pracę, a brzuch i tułów nadal nie będą odpowiednio pracować…  I problem ze wzmożonym napięciem będzie się tylko pogłębiał.

JAK NAUCZYĆ DZIECKO WSTAWANIA Z KLĘKU JEDNONÓŻ?

Przede wszystkim przez częstą zabawę w POZYCJI KLĘCZNEJ. Możemy zachęcać bobasa do zabawy w klęku przy pufie lub niewysokim stołeczku. Najważniejsze żeby dziecko nie mogło od razu podciągnąć się rękoma do stania.

  • Dziecko, które bawi się  w klęku musi nauczyć się przenoszenia ciężaru ciała na lewą i prawą stronę.
  • Kiedy to nastąpi będzie w stanie wyciągnąć jedną nóżkę do przodu i ustawić się w pozycji KLĘKU JEDNONÓŻ
  • Dopiero z tej pozycji uda mu się wstać.

Ważna sprawa! Podczas wstawania z klęku, dziecko powinno wystawiać do przodu tak samo często prawą i lewą nogę. Wstawanie zawsze na jedną stronę może być cechą asymetrii mięśniowej.

Pozdrawiam

Baby Spec

Izabella Malara