Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące aktywności dzieci do 5 roku życia

pexels tatiana syrikova 3933250

Według WHO ponad 80% nastolatków nie jest aktualnie wystarczająco aktywnych fizycznie, a wady postawy dotyczą ponad 90% dzieci.

Te dane są przerażające. Specjaliści Światowej organizacji Zdrowia podkreślają, że najważniejsze nawyki kształtują się od wczesnego dzieciństwa.

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby prawidłowo wspomagać rozwój ruchowy niemowląt i dbać o aktywność fizyczną starszych dzieci. Eksperci wypowiedzieli się także na temat czasu spędzanego przed wszelkiego rodzaju ekranami. Poniżej przedstawiam Ich opinie.

  • Zalecenia dla dzieci w pierwszym roku życia

Urozmaicona aktywność ruchowa kilka razy dziennie na podłodze, niemowlęta, które nie zdobyły jeszcze innych umiejętności minimum  30 minut dziennie powinny spędzać w leżeniu na brzuchu, niezalecane jest spędzanie czasu przed ekranami i z wykorzystaniem innych urządzeń elektrycznych.

Czas przebywania w bujaczkach, nosidłach, wózkach powinien być ograniczony do godziny w ciągu dni.

Sen łącznie z drzemkami w ciągu dnia: 14-17h (0-3m.), 12-16h (4-11m.)

  • Zalecenia dla dzieci w 1-2 roku życia

Dzieci powinny minimum 3 godziny dziennie spędzać na różnego rodzaju aktywnościach ruchowych o zróżnicowanej intensywności.

Dzieci nie powinny przebywać przez dłuższy czas w wózkach, fotelikach do karmienia (nie dłużej niż godzinę).

Dzieciom do 2 roku życia nie zaleca się grania w gry komputerowe czy oglądania telewizji. Dzieci po 2 roku życia nie powinny przed ekranami spędzać więcej czasu niż godzina dziennie.

Sen łącznie z drzemkami od 11-14h na dobę.

  • Zalecenia dla dzieci w wieku 3-4 lat.

Co najmniej 3h dziennie aktywność ruchowa o różnej intensywności, w tym 1h wysiłku o umiarkowanej i dużej intensywności, rozłożonej w ciągu dnia. Czas przed ekranami do godziny dziennie.

Sen 10-13h godzin na dobę.

Z raportu WHO jasno wynika, że duży nacisk powinniśmy kłaść na ograniczanie u dzieci siedzącego trybu życia. I nie dotyczy to jedynie siedzenia przed ekranami telewizorów i smartfonów, ale także ograniczania swobodnego ruchu przez częste używanie bujaczków, nosideł i wózków. Małe dzieci powinny jak najwięcej czasu spędzać na swobodnym ruchu i w ten sposób rozwijać swoje umiejętności ruchowe. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie walczyć z falą otyłości, wad postawy i chorób cywilizacyjnych, które z roku na rok dotyczą co raz młodszego społeczeństwa.

https://www.who.int/gho/publications/en/

Izabella Malara