Obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt

baby 1742119 1920

Moje dziecko jest leniuszkiem!

Temat bardzo często spotykany w gabinecie. Na konsultacje do fizjoterapeuty przychodzą zaniepokojeni rodzice, którzy mówią, że ich dziecko jest leniuchem i mało się rusza J

Opinie o tym, że dziecko jest leniwe czasami przekazują również specjaliści zajmujący się dziećmi. Rodzice dowiadują się wtedy, że dziecko ma jeszcze dużo czasu żeby się ruszyć, że trzeba mu dać czas i czekać. Ale ile mają czekać? Miesiąc, dwa, pół roku?

Moi drodzy jeżeli dziecko jest mało ruchliwe i nie osiąga w wyznaczonych widełkach czasowych umiejętności ruchowych to na pewno nie dlatego, że urodziło się leniwe. Nie możemy w ten sposób usprawiedliwiać małej aktywności dziecka.

Jeżeli dziecko prezentuje się w ten sposób z pewnością należy przyjrzeć mu się nieco bardziej. I to nie za miesiąc czy trzy miesiące, ale właśnie teraz.

Najczęściej jako typowe leniuchy opisywane są dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym (obniżone napięcie mięśniowe może być opisywane jako hipotonia).

Możemy zaobserwować wtedy szereg charakterystycznych objawów, które wskazują na problemy z napięciem.

        w leżeniu na plecach niemowlęta:

  1. wykazują mało ruchów antygrawitacyjnych
  2. niechętnie wyciągają rączki po zabawki
  3. rzadko bawią się swoimi kolanami lub stopami
  4. często rozkładają ręce na boki
  5. mają odwiedzione do boku bioderka
  6. często duży, rozlany na boki brzuszekw leżeniu na brzuchu
  • niechętnie się podpierają na przedramionach lub dłoniach
  • rozkładają rączki na boki tak jakby kładły się „na krzyż” J
  • kończyny dolne przyjmują charakterystyczne ułożenie „na żabkę”
  • mają trudności z unoszeniem głowy i utrzymywaniem jej przez długi czas
  • często przy próbie obrotu odginają mocno główkę do tyłu

        Dziecko z obniżonym napięciem mięśniowym może ponadto:

  • być apatyczne
  • mieć problemy z jedzeniem, dławić się przy ssaniu piersi
  • być niespokojne
  • może „przelewać się przez ręce”
  • starsze niemowlę: w wieku 5-6 miesięcy nie podpiera się na dłoniach,7-9 nie podejmuje prób SAMODZIELNEGO siadania, nie przyjmuje wyższych pozycji – jedynie leży na brzuchu, posadzone jest bardzo chwiejne, 10-12 miesięczne dziecko nie podejmuje prób wstawania, zabawy w pozycji klęcznej

        Kiedy dziecko narażone jest na wystąpienie obniżonego napięcia mięśniowego?

  • kiedy u matki występują choroby tarczycy lub układu krążenia
  • kiedy ciąża jest zagrożona, matka musi duże leżeć i odpoczywać
  • kiedy poród był przedwczesny lub masa urodzeniowa dziecka była mała
  • kiedy u matki występowały przedwczesne skurcze, miała anemię w ciąży
  • kiedy któryś z rodziców również ma niskie napięcie mięśniowe, niestabilność stawową itp.

Skrajnie obniżone napięcie mięśniowe może również sugerować występowanie chorób pochodzenia neurologicznego, dlatego dziecko z objawami hipotonii zawsze powinien obejrzeć neurolog dziecięcy, który zleci potrzebne badania jeżeli uzna to za konieczne.

Jeżeli lekarz zdiagnozuje obniżone napięcie mięśniowe to pokieruje małego pacjenta na rehabilitację. Celem terapii będzie w tym przypadku wzmocnienie gorsetu mięśniowego dziecka i zaktywizowanie go w taki sposób, aby uczył się kolejnych umiejętności ruchowych.

Pamiętajmy, że wykonywane przez dziecko ruchy zapisują się w mózgu i automatyzują.
Mózg nie jest w stanie rozpoznać, który ruch jest jakościowo dobry a który nie.  Właśnie dlatego rehabilitację dziecka powinno rozpocząć się jak najszybciej, jesteśmy wtedy w stanie „ nauczyć” układ nerwowy nowych wzorców ruchowych i pozbyć się raz na zawsze tych, które nie były do końca dobre.

Na koniec dodam jeszcze, że dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym będą rozwijały się po prostu o wiele wolniej od swoich rówieśników i jeżeli rodzice po 2-3 wizytach u fizjoterapeuty uznają, że już nie muszą więcej ćwiczyć to najprawdopodobniej problem wróci jak bumerang.

W tym przypadku trzeba być niezwykle sumiennym i SYSTEMATYCZNYM. Jeżeli niepokoi Państwa rozwój ruchowy dziecka to naprawdę zachęcam do wizyty u specjalisty dziecięcego, nie powinniśmy czekać aż problem sam się rozwiąże.

Pozdrawiam

Izabella Malara

Izabella Malara