fbpx
 • Asymetria ułożeniowa u niemowlęcia

   

  Ten temat bardzo często przewija się w moim gabinecie. Spotykam zaniepokojonych rodziców, którzy przychodzą do mnie z postawioną już przez lekarza diagnozą asymetrii ułożeniowej lub sami podejrzewają u swojego dziecka takie rozpoznanie.

  Czym jest asymetria ułożeniowa i kiedy warto zacząć się niepokoić?

  W idealnym układzie nasze ciało jest symetryczne (głowa ustawiona jest nad tułowiem, oba barki znajdują się na równym poziomie, kręgosłup jest prosty,miednica równa).
  Jednak każde niemowlę przychodząc na świat jest w jakimś stopniu asymetryczne. Wynika to najczęściej z ułożenia jego ciała w brzuchu mamy. Poza tym u nowonarodzonego dziecka obserwujemy występowanie odruchów niemowlęcych np. ATOS, który powoduje pozorną asymetrię ciała.

  ATOS to asymetryczny toniczny odruch szyjny. Wywołuje go ruch głowy dziecka. Jeżeli niemowlę obróci główkę w prawo to ręka i noga po prawej stronie ustawią się w wyproście a po lewej stronie w zgięciu.
  Jeżeli ATOS występuje to ciało dziecka ustawia się asymetrycznie i jest to zupełnie fizjologiczne aż do 6 miesiąca życia.

  Kiedy więc należy zacząć się niepokoić?

  – kiedy dziecko układa główkę zawsze na tą samą stronę
  – kiedy obrót główki w przeciwną stronę sprawia dziecku ból/dyskonfort
  – kiedy główka jest spłaszczona z jednej strony
  – kiedy dziecko wodzi wzrokiem chętniej w jedną stronę
  – kiedy daje się układać/nosić tylko na jedną stronę. Przy ułożeniu na drugim boku reaguje grymasem/płaczem
  – kiedy układa się w literkę C, pręży się, odgina
  – kiedy chętniej ssie tylko z jednej piersi
  – kiedy po 3 m.ż nie utrzymuje główki w linii środkowej ciała
  – kiedy podczas leżenia na brzuchu przechyla się uporczywie na jedną stronę, nie utrzymuje stabilnej pozycji ciała (zwłaszcza po 3 m.ż)
  – kiedy obraca się jedynie przez jeden bok, pełza zawsze ze zgiętę tą samą nóżką, nie czworakuje naprzemiennie, siada tylko na jednym pośladku, wstaje wystawiając do przodu zawsze tą samą nóżkę, chodzi do boku tylko w jedną stronę

  Co robić żeby wspierać symetryczny rozwój niemowlęcia?

  – podczas codziennej pielęgnacji często obracamy niemowlę na boki
  – podnosimy dziecko przez bok, odkładamy na bok
  – karmimy z piersi naprzemiennie
  – nosimy raz na prawej, raz na lewej ręce
  – zabawki zawieszamy symetrycznie nad pępkiem
  – podczas zabawy zachęcamy dziecko do obrotów raz na prawo, raz na lewo
  – często bawimy się skupiając wzrok dziecka na sobie (symetrycznie)
  – często kładziemy dziecko na piankowej macie, zachęcamy do swobodnego wykonywania ruchów

  Należy pamiętać, że dziecko z podejrzeniem asymetrii ułożeniowej powinien obejrzeć lekarz neurolog dziecięcy/pediatra/fizjoterapeuta dziecięcy.
  Dziecko z takimi problemami powinno zacząć rehabilitację u fizjoterapeuty dziecięcego, który będzie stale monitorował dalszy rozwój ruchowy dziecka.

  I teraz bardzo ważna informacja!

  Dziecko, u którego występuje asymetria ułożeniowa podlegająca terapii powinno być pod kontrolą fizjoterapeuty do momentu rozpoczęcia samodzielnego chodzenia!!!
  Nie oznacza to, że rodzic musi co tydzień przez kilka miesięcy przychodzić na terapię (chociaż częstotliwość spotkań powinien ustalać terapeuta/lekarz).
  Problem z asymetrią polega na tym, że samo wyrównanie symetrii ciała nie gwarantuje, że dziecko będzie rozwijało się korzystając jednakowo z obu stron ciała.

  Dlaczego?

  Chociażby dlatego, że dziecko, które korzysta przez kilka miesięcy ciąży czy po urodzeniu bardziej z jednej strony ciała zawsze będzie miało silniejsze mięśnie po jednej stronie a po drugiej słabsze. I często (pomimo rehabilitacji) okazuje się, że dziecko czworakuje już naprzemiennie, ale siada tylko na jeden pośladek,wstaje przez jedną nogę.
  Osłabione i skrócone mięśnie w naszym ciele mogą wymagać dalszego wzmacniania nawet wtedy kiedy problem asymetrii na pozór jest już rozwiązany. 

  Problem asymetrii, która nie została do końca wyrównana może niestety wrócić jak bumerang np. kiedy w wieku szkolnym okaże się, że u Waszego dziecka rozwija się skolioza.
  Bardzo często rodzice zastanawiają się wtedy dlaczego akurat kręgosłup ich dziecka tak mocno się krzywi.
  Może właśnie dlatego, że w pierwszym roku życia nikt nie zauważył asymetrii mięśniowej lub terapia została przerwana bez wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą? Oczywiście temat skoliozy czy wad postawy jest o wiele szerszy, ale myślę,że asymetrie niemowlęce mają na tego typu problemy bardzo duży wpływ.

  Mam nadzieję, że wyjaśniłam problem asymetrii w dość zrozumiały i przystępny sposób.

   

  Pozdrawiam serdecznie
  Izabella Malara

   

  https://whisbear.pl/blog/szczegoly/asymetria-ulozeniowa-jak-wspierac-rozwoj-obu-stron-ciala-dziecka-2018-04-24

Zostaw komentarz
Kilka słów o wpływie chodzików na rozwój dzieckaRozwój funkcji ręki u dziecka
All comments (2)
 • Monika Wozowicz
  03 stycznia, 2019 at 18:33

  Bardzo ciekawy artykuł, im wcześniej zaczniemy dbać o prawidłowa postawę dziecka tym lepiej. Do tej pory niestety jeszcze mamy wielu nieświadomych roidziców.

  Reply
 • Izabella Malara
  06 stycznia, 2019 at 20:44

  Bardzo dziękuję, podzielam Pani zdanie. Świadomość rośnie, ale jest w tym temacie jeszcze dużo do zrobienia :)

  Reply

Dyskusja

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *