fbpx
 • Syndrom płaskiej głowy

  Głowa niemowlęcia jest podatna na odkształcenia, ponieważ ma miękkie kości czaszki, które dopiero się formują.
  W związku z tym niemowlę narażone jest na różnego rodzaju spłaszczenia w obrębie głowy.

  Rozróżniamy kilka rodzajów spłaszczeń głowy:

  • Plagocefalia – płaska głowa z jednej strony, powoduje widoczną asymetrię; deformacja ta nazywana jest skośnogłowiem
  • Brachycefalia – spłaszczenie tylnej części główki, główka jest z tyłu szeroka i płaska
  • Dolichocefalia – główka dziecka jest spłaszczona po bokach, następuję wydłużenie kości czaszki; spłaszczenie nazywane również długogłowością
  Jakie są przyczyny spłaszczeń głowy?
  1. Układanie dziecka do snu jedynie na plecach (ciągły nacisk miękkich kości czaszki może powodować odkształcenie)

  2. Nieprawidłowe ułożenie dziecka w łonie matki

  3. Nadmierna masa płodu

  4. Poród – problemy z przejściem przez kanał rodny

  5. Wcześniactwo – długi czas w inkubatorze

  6. Kręcz szyi – dziecko przechyla główkę tylko w jedną stronę, co skutkować może plagiocefalią

  7. Częste przebywanie w fotelikach samochodowych czy bujaczkach – stały nacisk głowy na twardą powierzchnię może powodować deformacje

  Jakie mogą być konsekwencje nieleczonych spłaszczeń czaszki?
  1. Zaburzenia anatomiczne – zniekształcenia mogą wpływać na zmianę kształtu struktur w obrębie czaszki (np. zatoki, mózg, czoło)

  2. Asymetrie twarzy – nierównomierne rozmieszczenie oczu, uszu, nierówne dziurki od nosa, policzek większy z jednej strony, czoło bardziej uwydatnione z jednej strony. Często asymetrii głowy towarzyszy asymetria reszty ciała i większa podatność na skrzywienia/wady postawy.

  Jak leczyć zniekształcenia ?
  • Najważniejsza jest całościowa ocena rozwoju noworodka/niemowlaka. Zniekształcenie w obrębie głowy może być konsekwencją zaburzeń rozwojowych, asymetrii ułożeniowych, błędów pielęgnacyjnych. Rodzic powinien mieć świadomość w jaki sposób opiekować się dzieckiem żeby zniekształcenie się nie powiększało. W jaki sposób dziecko podnosić, nosić, jakie pozycje podczas zabawy wybierać. W niektórych przypadkach niezbędna jest trwała fizjoterapia (np. kręcz szyi, duże asymetrie).
  • Podczas snu zmieniamy pozycję główki dziecka, tak aby odciążać zniekształconą stronę.
   Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii niemowlęta powinny spać na plecach w celu zmniejszenia możliwości występowania nagłej śmierci łóżeczkowej. Niemniej jednak należy pamiętać, że obciążane podczas snu powinny być obie strony głowy, a nie zawsze jedna i ta sama. W trakcie drzemek w ciągu dnia oraz w trakcie aktywności na macie układamy dziecko również w leżeniu na boku.
  • Nie podkładamy pod głowę dziecka poduszek, które ograniczają swobodny ruch i zmuszają do częstszego układania się w jednej pozycji.
   Wyjątek stanowią specjalistyczne poduszki na odkształcenia czaszki, które minimalizują nacisk głowy na podłoże. Muszą one posiadać atesty medyczne. Stosujemy je po konsultacji z lekarzem/fizjoterapeutą.
  • Podczas aktywności w ciągu dnia wybieramy pozycję leżenia na brzuchu, a nie bujaczki, nosidła czy inne foteliki – dziecko powinno jak najwięcej czasu spędzać w leżeniu na brzuchu na twardym podłożu, tak żeby główka nie była nadmiernie obciążana.
  • W skrajnych przypadkach lekarz zaleca używanie specjalnego kasku na zniekształcenia czaszki. Nigdy nie powinniśmy kupować takiego sprzętu bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej, ponieważ do jego stosowania są potrzebne konkretne wskazania.

  Kości czaszki u niemowlaka są plastyczne, dlatego w większości przypadków  spłaszczenia będą ustępować jeżeli zadziałamy w odpowiedni sposób i wprowadzimy zmiany w codziennej pielęgnacji. Najbardziej plastyczna czaszka jest do 6 miesiąca życia, dlatego nie warto czekać aż spłaszczenie samo się wyrówna. Lepiej skonsultować się ze specjalistą w celu rozpoczęcia odpowiednich działań.

   

  Pozdrawiam
  Baby Spec
  Izabella Malara

   

  ryc. www.bialymotylek.pl/

Zostaw komentarz
Próba trakcyjna. Co to takiego?Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące aktywności dzieci do 5 roku życia
All comments (1)
 • Monika
  12 listopada, 2020 at 14:49

  Witam, czy u 9 latka można jeszcze naprawić kształt głowy z tyłu płaskie?

  Reply

Dyskusja

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *