Zniekształcenia czaszki u niemowląt

lezenie na brzuchu

Głowa niemowlęcia jest podatna na odkształcenia, ponieważ ma ono miękkie kości czaszki, które dopiero się formują. W związku z tym niemowlę narażone jest na różnego rodzaju spłaszczenia głowy.

Rozróżniamy kilka rodzajów spłaszczeń głowy:

 • Plagocefalia – płaska głowa z jednej strony, powoduje widoczną asymetrię; deformacja ta nazywana jest skośnogłowie
 • Brachycefalia – spłaszczenie tylnej części główki, główka jest z tył szeroka i płaska
 • Dolichocefalia – główka dziecka jest spłaszczona po bokach, następuję wydłużenie kości czaszki; spłaszczenie nazywane również długogłowością

Jakie są przyczyny spłaszczeń głowy?

 1. Układanie dziecka do snu jedynie na plecach (ciągły nacisk miękkich kości czaszki może powodować odkształcenie)
 2. Nieprawidłowe ułożenie dziecka w łonie matki
 3. Nadmierna masa płodu
 4. Poród – problemy z przejściem przez kanał rodny
 5. Wcześniactwo – długi czas w inkubatorze
 6. Kręcz szyi – dziecko przechyla główkę tylko w jedną stronę, co skutkować może plagiocefalią
 7. Częste przebywanie w fotelikach samochodowych czy bujaczkach – stały nacisk głowy na twardą powierzchnię może powodować deformacje

Jakie mogą być konsekwencje nieleczonych spłaszczeń czaszki?

 1. Zaburzenia anatomiczne – zniekształcenia mogą wpływać na zmianę kształtu struktur w obrębie czaszki (np. zatoki, mózg, czoło)
 2. Asymetrie twarzy: nierównomierne rozmieszczenie oczu, uszu, nierówne dziurki od nosa, policzek większy z jednej strony, czoło bardziej uwydatnione z jednej strony

Jak leczyć zniekształcenia ?

 • Najważniejsza jest całościowa ocena rozwoju noworodka/niemowlaka. Zniekształcenie w obrębie głowy może być konsekwencją zaburzeń rozwojowych, asymetrii ułożeniowych, błędów pielęgnacyjnych. Rodzic powinien mieć świadomość w jaki sposób opiekować się dzieckiem żeby zniekształcenie się nie powiększało. W jaki sposób dziecko podnosić, nosić, jakie pozycje podczas zabawy wybierać.
 • Podczas snu zmieniamy pozycję dziecka  (powinno leżeć zarówno na plecach, jak i na bokach)
 • Nie podkładamy pod głowę dziecka poduszek, które ograniczają swobodny ruch i zmuszają do częstszego układania się w jednej pozycji. Wyjątek stanowią specjalistyczne poduszki na odkształcenia czaszki, które minimalizują nacisk głowy na podłoże. Muszą one posiadać atesty medyczne.
 • Podczas aktywności w ciągu dnia wybieramy pozycję leżenia na brzuchu, a nie bujaczki czy inne foteliki – dziecko powinno jak najwięcej czasu spędzać w leżeniu na brzuchu na twardym podłożu, tak żeby główka nie była nadmiernie obciążana.

Izabella Malara

1 Comment

 • Witam, czy u 9 latka można jeszcze naprawić kształt głowy z tyłu płaskie?

Comments are closed.