Zniekształcenia czaszki u niemowląt
Głowa niemowlęcia jest podatna na odkształcenia, ponieważ ma ono miękkie kości czaszki, które dopiero się formują. W związku z tym niemowlę narażone jest na różnego rodzaju spłaszczenia głowy.
Rozróżniamy kilka rodzajów spłaszczeń głowy:
- Plagocefalia – płaska głowa z jednej strony, powoduje widoczną asymetrię; deformacja ta nazywana jest skośnogłowie
- Brachycefalia – spłaszczenie tylnej części główki, główka jest z tył szeroka i płaska
- Dolichocefalia – główka dziecka jest spłaszczona po bokach, następuję wydłużenie kości czaszki; spłaszczenie nazywane również długogłowością
Jakie są przyczyny spłaszczeń głowy?
- Układanie dziecka do snu jedynie na plecach (ciągły nacisk miękkich kości czaszki może powodować odkształcenie)
- Nieprawidłowe ułożenie dziecka w łonie matki
- Nadmierna masa płodu
- Poród – problemy z przejściem przez kanał rodny
- Wcześniactwo – długi czas w inkubatorze
- Kręcz szyi – dziecko przechyla główkę tylko w jedną stronę, co skutkować może plagiocefalią
- Częste przebywanie w fotelikach samochodowych czy bujaczkach – stały nacisk głowy na twardą powierzchnię może powodować deformacje
Jakie mogą być konsekwencje nieleczonych spłaszczeń czaszki?
- Zaburzenia anatomiczne – zniekształcenia mogą wpływać na zmianę kształtu struktur w obrębie czaszki (np. zatoki, mózg, czoło)
- Asymetrie twarzy: nierównomierne rozmieszczenie oczu, uszu, nierówne dziurki od nosa, policzek większy z jednej strony, czoło bardziej uwydatnione z jednej strony
Jak leczyć zniekształcenia ?
- Najważniejsza jest całościowa ocena rozwoju noworodka/niemowlaka. Zniekształcenie w obrębie głowy może być konsekwencją zaburzeń rozwojowych, asymetrii ułożeniowych, błędów pielęgnacyjnych. Rodzic powinien mieć świadomość w jaki sposób opiekować się dzieckiem żeby zniekształcenie się nie powiększało. W jaki sposób dziecko podnosić, nosić, jakie pozycje podczas zabawy wybierać.
- Podczas snu zmieniamy pozycję dziecka (powinno leżeć zarówno na plecach, jak i na bokach)
- Nie podkładamy pod głowę dziecka poduszek, które ograniczają swobodny ruch i zmuszają do częstszego układania się w jednej pozycji. Wyjątek stanowią specjalistyczne poduszki na odkształcenia czaszki, które minimalizują nacisk głowy na podłoże. Muszą one posiadać atesty medyczne.
- Podczas aktywności w ciągu dnia wybieramy pozycję leżenia na brzuchu, a nie bujaczki czy inne foteliki – dziecko powinno jak najwięcej czasu spędzać w leżeniu na brzuchu na twardym podłożu, tak żeby główka nie była nadmiernie obciążana.
Witam, czy u 9 latka można jeszcze naprawić kształt głowy z tyłu płaskie?